Suszenie, jako jedno ze sposobów zabezpieczania żywności

Suszenie jest jedną z najstarszych naturalnych metod zabezpieczenia żywności przed zepsuciem. Pozwala na przedłużenie trwałości żywności dzięki zmniejszeniu ilości zawartej w niej wody. Dzięki czemu, przy znaczącej zmianie cech fizycznych suszonego produktu, w większości zachowane zostają jego wartości odżywcze i smakowe. Owoce suszone, podobnie jak suszone warzywa, to obfite źródło składników odżywczych, takich jak: błonnik pokarmowy, witaminy, minerały i przeciwutleniacze, a także naturalnie występujących cukrów. Warto sięgać po różne rodzaje suszonych owoców, bo ich wartości odżywcze odpowiadają w dużej mierze swoim surowym odpowiednikom, a często bywają również wyższe - bardziej skondensowane.

Jakie suszone owoce można kupić w sklepie?

Obecnie w sklepach stacjonarnych i on-line mamy dostęp do bogatej oferty zarówno tradycyjnych jak i egzotycznych suszonych owoców.

Suszone śliwki

Z tradycyjnie goszczących na naszych stołach owoców na wyróżnienie zasługuję niewątpliwie suszone śliwki. W porównaniu do świeżych owoców zawierają aż 5 razy więcej witaminy A i 7 razy więcej błonnika (9,8 gramów). Są w nich obecne również witaminy B6, E, K oraz wartościowe minerały: potas, fosfor, magnez, wapń i  cynk.  Jedzenie suszonych śliwek korzystnie wpływa na ciśnienie tętnicze, usprawnia perystaltykę jelit, przyśpiesza przemianę materii,  stabilizuje poziom cukru we krwi,  zapewniają uczucie sytości na dłużej. Ponadto suszone śliwki minimalizują ryzyko osteoporozy – korzystnie wpływają na stan kośćca, minimalizują ryzyko chorób układu krążenia – hamują procesy miażdżycowe oraz redukują „zły” cholesterol we krwi (LDL), podnoszą poziom „dobrego” (HDL).

Suszona żurawina

Niemniej znana suszona żurawina to przede wszystkim bogactwo przeciwutleniaczy, głównie proantycjanidów, beta-karotenu, a także „witamin młodości” – A i E. Zawiera również wiele witamin z grupy B oraz C oraz minerałów, w tym:  magnezu, fosforu, jodu, potasu i sodu. Jej spożycie obniża ciśnienie krwi, usprawnia funkcjonowanie układu krwionośnego, korzystnie wpływa na kondycję cery – hamuje procesy starzenia się skóry, chroni układ moczowy przed infekcjami, zapobiega powstawaniu szczawianów wapnia tworzących tzw. kamienie nerkowe.

Suszone daktyle

Zawartość prozdrowotnych składników w daktylach zależy w dużej mierze od ich gatunku. Spożycie suszonych daktyli - co do zasady, przyspiesza perystaltykę jelit, zwiększa odporność organizmu, neutralizują objawy menopauzy, osteoporozy, łagodzą przebieg infekcji i chorób sezonowych, regulują ciśnienie tętnicze krwi – chronią przed nadciśnieniem, redukują ilość złego, a regulują poziom „dobrego” cholesterolu, zmniejszają i łagodzą zarazem dolegliwości związane z nadkwaśnością oraz minimalizują ryzyko wystąpienia i rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Na co zwracać uwagę przy zakupie suszonych owoców i jakie informacje można znaleźć na opakowaniu?

Warto zauważyć, że nie bez znaczenia dla prozdrowotnych wartości suszonych owoców pozostaje jakość samego owocu (surowca), stosowane w suszeniu dodatki, w tym cukier oraz metoda ich suszenia nie zawsze pozbawione użycia konserwantów.

O ile jakość świeżych owoców jest trudna do zweryfikowania przy zakupie ich suszonych wersji.  Zdani jesteśmy tutaj na zaufanie do sprzedawcy oraz opinie o producencie. Stosunkowo łatwy jest dostęp do informacji o zawartości cukru i substancjach konserwujących użytych w procesie suszenia owoców.  Zazwyczaj informacje te są zamieszczane na opakowaniach suszonych owoców lub w opisie produktu w sklepie internetowym. Na ich podstawie możemy świadomie wybierać odpowiednie dla siebie produkty suszone. Przykładowo bez dodatku cukru (najczęściej są to śliwki, figi, morele, daktyle, owoce goi, morwa biała), dosładzane (najczęściej żurawina, ananas) lub łączone z substancją wzbogacającą smak bazowego owocu. Trzeba przy tym pamiętać, że cukier lub inna substancja dosładzająca (np. sok) w niektórych przypadkach wzbogaca smak suszonego owocu. Jako przykład można wskazać tutaj bardzo popularną żurawinę, suszona najczęściej występuje w wersji dosładzanej (w jej składzie ok 40% to cukier), rzadziej z dodatkiem soku z jabłek lub zupełnie bez dodatku cukru. Możemy wybierać też produkty suszone naturalnie, tj. zupełnie bez konserwantów i dodatków chemicznych. W przypadku dosyć popularnych moreli, owoce naturalnie suszone są brunatne i wyglądają mniej apetycznie, ale zyskują na smaku i wartościach odżywczych.

Jak wykorzystać suszone owoce w kuchni?

Niewątpliwą dodatkową zaletą owoców suszonych jest łatwość ich stosowania w naszej codziennej kuchni.  Nie potrzeba bowiem wybitnych zdolności kulinarnych, wystarczy wsypać ich garść do jogurtu, płatków śniadaniowych czy sałatki aby skomponować smaczne i zdrowe danie na śniadanie czy lunch. Suszone owoce mogą stanowić także doskonały dodatek do wszelkiego rodzaju deserów, wypieków, dań mięsnych, jak i samodzielną zdrową przekąskę. Dla osób dbających o linie, istotne jest także, że posiłek z dodatkiem suszonych owoców jednocześnie syci na dłużej i zapobiega napadom wilczego głodu. Ponadto suszone owoce stanowią idealną alternatywę dla tradycyjnych łakoci, polecaną zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

 

Wybierajmy więc świadomie i jedzmy owoce suszone. Pozwoli nam to na wzbogacenie i urozmaicenie diety. Pomoże wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe u najmłodszych. Pozytywnie wpłynie również na nasze zdrowie, a zgodnie w z dewizą „w zdrowym ciele zdrowy duch”, poprawi samopoczucie i zwiększy siły witalne.

Życzymy wszystkim, aby wysokiej jakości suszone owoce weszły, na stałe do naszego jadłospisu.